مدتی قبل شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی در پی تحقیقات ویژه‎ خود گزارش داد گروهک تروریستی منافقین که در آلبانی مستقر است، از شبکه های رباتی اینترنتی برای نشر اکاذیب علیه نظام ایران در فضای سایبری و همچنین کمک به دستورالعمل «تغییر رژیم ایران» که واشنگتن به دنبال آن است، استفاده می کند.

کانال و گروه های تلگرامی که با رنگ و لعاب های مختلفی در جهت اهداف تعریف شده سازمان توسط تیم سایبری این گروهک فعالیت دارند و احتمالاً تعداد بسیار زیادی از آنان به صورت خودکار (با نرم افزار‌های رباتی) عمل می‌کنند- وجود دارند و این روند را تقویت می‌کنند که ایران را به عنوان کشوری ویران از هر لحاظ برای زندگی ترسیم نمایند.

طبق اعتراف برخی اعضای جداشده از این سازمان تروریستی روند کاری چنین است که به صورت روزانه عوامل سایبری دستوراتی را دریافت نموده و باید برای موضوعات اصلی و مشکلات جاری در ایران تأکید داشته باشند و با جوسازی و نشر اکاذیب و شایعات فضای کشور را پُر تنش نمایش دهند. همین افراد در واحد سایبری نفاق باید با اقدامات روزانه خود توجه جهانیان را به ایران معطوف داشته و تقصیر‌ها را به هر نحوِ ممکن، به گردن نظام اسلامی بیاندازند.

اکنون روند شناسایی گروه و کانال های تلگرامی وابسته به نفاق برای جلوگیری از مشکلات بعدی برای مخاطبان در این مطلب توضیح داده می شود؛

در شناسایی کانال و گروه های تلگرامی منافقین با کمی دقت در فاکتورهایی که در این مطلب به آن اشاره می کنیم، مخاطب به راحتی می تواند آن ها را تشخیص داده و ناخواسته وارد جریان سازی های نفاق نشود.

 • کانال ها و گروه های تلگرامی دارای ادمین های رباتی هستند
 • ادمین های رباتی مطالب سایر اعضا در صورت وجود را پاک نموده تا مطالب عوامل نفاق در گروه یا کانال بالا باشد
 • ادمین ها و یا ربات های نفاق گروه و کانال مورد نظر را بعد از خروج خود از آن قفل می کنند تا مخاطب اجازه ارسال مطلب را در آن ها نداشته باشد، در زمان حضور خودشان هم اگر مطلب با اهداف سازمان همراه باشد به آن اجازه انتشار می دهند و در پی آن خیلی فوری در PV مخاطب حضور پیدا کرده برای جذب و سوء استفاده های بعدی …
 • در بخش قوانین گروه و کانال ها معمولاً از واژه های کلیدی نفاق بصورت مشترک استفاده می شود که عبارتند از «بحث سیاسی ممنوع- بی احترامی و توهین ممنوع- اعتراض در گروه ممنوع- رژیم آخوندی (معمولاً در اخبار کانال و گروه استفاده می شود)- تلاش برای آزادی- دموکراسی- سکولاریسم- و …
 • در گروه و کانال هایی که مشاهده کردید این واژه را ( قفل گروه فعال شد…) آن گروه یا کانال مربوط به نفاق است.
 • معمولا گروه و کانال های تلگرامی گروهک تروریستی نفاق با بیان اینکه بدنبال مطالبات مردمی و یا انعکاس صدای مردم در فلان مشکل و یا فلان صنف در جامعه است خود را معرفی می کند و یا اعلام همبستگی دارند با سایر اقشار در جهت های مختلف از جمله زلزله، سیل، مشکلات اقتصادی و … ادمین ها بر این اساس مطالب خود را می نویسند و انتشار میدهند.
 • معمولا تعداد اعضای کانال و گروه با تعداد بازدید کنندگان هر مطلب هماهنگ نیست و برای مثال اعضای آن یا خیلی بالاتر از تعداد مشاهده پست است و یا با تعداد کم اعضا بازهم مشاهده پست خیلی پایین تر بوده و این موضوع کاملا مشهود است.(برخی از ادمین های گروه ها بدنبال جذب افراد برای بدست آوردن روش های جذب مخاطب و مشاهده پست بصورت فیک یا جعلی بوده و در ارتباط گیری ها با برخی مخاطبان از آن ها این درخواست را دارند)
 • در این کانال ها و گروه های تلگرامی تعدادی پست بصورت مشترک و با عکس و ادبیاتی مشخص و ثابت از یک گروه و یا کانال به گروه و کانال های دیگر نفاق بصورت رباتیک توسط تیم سایبری انتقال داده می شود و با کمی دقت در این پست ها می توان گراف این وضعیت را ثبت کرد و نتیجه آن را مشاده کرد.
 • در مواردی هم با استفاده از برخی جذابیت های جنسی سعی دارند مخاطبان را به سمت این گروه ها جذب کنند
 • چنانچه مشاهده شد پست هایی که در آن آدرس تعدادی کانال آورده شده و به نوعی لینکدونی حساب می شود، این یکی از روش های تبلیغ و جذب مخاطب برای عوامل سایبری نفاق است که در این پست شما با وارد شدن به هریک از این آدرس ها، تنها وارد فضایی دیگر شده و همان مطالب قبلی را مشاهده می کنید و این شیوه ای است که نفاق برای جبران کمبود اعضا در کانال و گروه های خود به آن می پردازد.
 • نکته مهم بعدی درخصوص تنوع بالای کانال ها و گروه های تلگرامی است که نفاق تلاش دارد سلیقه های مختلف را در دام پلید خود وارد نموده و بتواند اهداف خود را از طریق این افراد به آن ها تزریق نماید.
 • برپایی کنفرانس هایی تلگرامی که در آن تنها ادمین ها پیام سازمان را بیان می کنند و چنانچه اعضایی باشند و به اصطلاح آنلاین باشند مجبور به خواندن مطالب هستند.
 • ارسال پست هایی که برای مخاطب ایجاد شبهاتی دارد( برای مثال: پست درباره جنگ تحمیلی و تطهیر سازمان در اقدامات وطن فروشانه و جاسوسی خود )
 • ادمین های نفاق خیلی سریع در بدو ورود به مخاطب خوش آمد گفته و با وی وارد مذاکره می شوند تا بتوانند بعد از صمیمیت اولیه وارد فاز بعدی در جهت استفاده سوء از فرد را نهایی کنند.
 • چنانچه مخاطب از نظر تیم سایبری نشانه گذاری شده باشد ( فرد به دلایلی مخالف نظام بوده و یا پست ها و فعالیت های وی و حتی کامنت هایش در جهت اهداف سازمان باشد، پیشنهاد ادمینی کانال و یا گروه به وی داده می شود.
 • معمولای فضای درونی کانال و گروه های تلگرامی نفاق بسیار خلوت است و ترافیک گروه و کانال های معمولی را ندارد
 • ID های جعلی و فیک ادمین و اعضا از دیگر نشانه های این گروه و کانال ها هستند
 • معمولا ادمین ها با همکاری ربات ها سعی می کنند گروه و یا کانال را فعال نمایش دهند و اجازه فعالیت به افراد دیگر را ترجیحا نمی دهند.
 • پیام پست ها بیشتر مبنی بر ناامیدی مردم از وضعیت حاکم است
 • تحریف حوادث مختلف و تاریخ به سبک دلخواه سازمان و براساس تفکرات مارکسیستی
 • اکثر ادمین ها و سرپل ها تصاویر طبیعت و یا کشته های نفاق و یا موارد اعتراضی را در پروفایل خود به کار می برند و نام خود را بصورت اسم و فامیل های حقیقی انتخاب می کنند.

این بود خلاصه ای از نشانه های شناخت گروه ها و کانال های تلگرامی منافقین در فضای تلگرامی که به آن اشاره کردیم.

نمیپسندم