خلق نیوز: پلیس ضد تروریست فرانسه، در ۲۷ خرداد ۱۳۸۲ با حمله به ۱۳ پایگاه سازمان و دستگیری مریم رجوی و ۱۶۵ تن از کادرهای بالای سازمان مزبور ـ که کنترل عمده‌ترین مراکز و پایگاه‌های آنها در اروپا و آمریکا را به عهده داشتند ـ برنامه‌های تدارک دیده شده همسر مسعود رجوی را در اروپا خنثی کرد. روزنامه «فیگارو»، اهداف مجاهدین خلق در اروپا و نقشه ترور ۲۵ تن از جداشدگان آنان را فاش کرد.
فرماندهان سازمان به زیر ضرب رفتند، شیوه‌های پول‌شویی افشا و ردیابی شد. بحران‌سازی از طریق حمله به سفارتخانه‌های ایران کنسل شد، حمل و نقل رهبری سازمان و جابجایی اسناد و مدارک منتفی شد و شکست پشت شکست برای مجاهدین خلق پیش آمد.(۱)
انعکاس این واقعه سریع بود و رسانه‌ها به تحلیل علت آن پرداختند. روزنامه «نیویورک تایمز» انگیزه دولت فرانسه از این اقدام را «جلوگیری از انتقال کانون سیاسی ـ عملیاتی سازمان مجاهدین خلق از عراق به فرانسه» عنوان کرد. پی‌یر دوبوسکه مسئول سازمان اطلاعاتی فرانسه، در مصاحبه با روزنامه مزبور اظهار داشت:
سازمان‌های اطلاعاتی فرانسه از پاییز گذشته متوجه ورود شمار روزافزون مجاهدین خلق و پس از [آغاز] جنگ عراق، متوجه ورود شمار زیادی از سربازان آن به فرانسه شدند…
مجاهدین [خلق] یک کارخانه تولید رنگ را در شهر «سنت کوئن لامون» اجاره کردند و ضمن راه‌‌اندازی یک استودیوی تلویزیونی و نصب بشقاب‌های ماهواره‌ای، در حال تبدیل کردن آن به یک مرکز ارتباطات بودند…
مجاهدین برای حمله به سفارتخانه‌های ایران و سایر منافع این کشور در اروپا و ترور ۲۵ نفر از اعضای سابق خود برنامه‌‌ریزی کرده بودند… این [سازمان] به هیچ‌وجه یک جنبش سیاسی و یک جنبش دموکراتیک و سیاسی نبود. این گروه خود را برای احیای دموکراسی در ایران آماده نمی‌کند. اینها گروهی کاملاً‌ افراط‌گرا هستند. فرقه‌ای تندرو، فاقد هرگونه نظام دموکراتیک؛ فرقه کیش شخصیت در پیروی از رهبر.(۲)
به دنبال این ضربه غیرمنتظره و واکنش‌های منفی گسترده، جمعی از اعضای جداشده سازمان ـ که نامشان در لیست ترورهای برنامه‌ریزی شده مسعود و مریم رجوی بود ـ تحت عنوان حقوقی «انجمن سیاسی ـ فرهنگی ایران پیوند» اطلاعیه‌ای صادر و بر تداوم اقدامات حقوقی و قانونی علیه این سازمان و سران آن تأکید نمودند. در این اطلاعیه، پس از توضیح خبر دستگیری و بیان افشای نقشه قتل مخالفان سازمان توسط رسانه‌های معروف جهان آمده است:
ما ـ تعدادی از مخالفین و اعضای جداشده از مجاهدین که در کشورهای اروپایی اقامت داریم ـ به دفعات مختلف، از صدور فرمان قتل مخالفین مجاهدین توسط رهبران سازمان (مسعود و مریم رجوی) خبر داده بودیم.
اعضای ناراضی که قبلاً و یا ماه‌های قبل، از سازمان مجاهدین فرار کردند، اعتراف کرده‌اند [که] مسعود و مریم رجوی در نشست‌های مختلف، اعضای‌شان را به قتل اعضای ناراضی و مخالفین سیاست‌های مجاهدین که در کشورهای غربی سکنا دارند، تشویق و ترغیب کرده و فرمان داده‌اند.
ما… با شناختی که از ماهیت واقعی مجاهدین و ایدئولوژی نفرت و انتقام‌شان داریم، کراراً موضوع را گوشزد کرده…، به تمامی اعضای جداشده از مجاهدین هشدار مجدد می‌دهیم تا با مراجعه به مراجع قانونی و حقوقی کشورهای محل اقامت‌شان، از اجرای نقشه‌های تروریستی مجاهدین که تحت بهانه همکاری مخالفین با جمهوری اسلامی انجام خواهد گرفت پیشگیری کرده و تحت پیگرد قانونی قرار دهند.
ما ـ همچنین ـ نیروهای پلیس و مجامع حقوق بشری و فعالین سیاسی را به نقشه‌های تروریستی مجاهدین در خاک اروپا هشدار می‌دهیم و پلیس اروپایی را مسئول حفظ جان و امنیت پناهندگان سیاسی و شهروندان ایرانی می‌دانیم.(۳)
● دستور تشکیلاتی خودسوزی
ماجرای فرانسه، سران سازمان را دستپاچه کرد. نامعلوم بودن تصمیم و حکم دادگاه، احتمال استرداد مریم رجوی و برخی دیگر از کادرهای دستگیر شده به ایران، و از همه مهمتر به هم ریختن تمهیدات و تدارکاتِ ـ به دقت ـ طراحی شده، سازمان را به این اندیشه واداشت که واکنشی متناسب با ماهیت فرقه‌ای خود بروز دهد. ده تن از وابستگان سازمان مجاهدین خلق، در اعتراض به دستگیری مریم رجوی و جمعی از همراهان وی، دست به خودسوزی علنی زدند! نتیجه نخستین، مرگ ۳ تن به نام‌های علی ملک، مرضیه باباخانی، ندا حسنی و سوختگی‌های شدید بقیه بود. تصور رهبری سازمان این بود که این اقدامِِ وحشتناک باعث تأثیرگذاری روی افکار عمومی در اروپا و آمریکا و… خواهد شد و دولت فرانسه را به تجدیدنظر وادار خواهد ساخت. یکی از سران سازمان در سایت «ایران لیبرتی» اعلام نمود:
صدها نفر خود را در لیست خودسوزی قرار داده و اگر دولت فرانسه به توطئه‌های مشترکش با رژیم… پایان ندهد، مصمم‌اند که خود را به آتش بکشند.(۴)
بنا به نقل روزنامه «پاریسین»، قبل و بعد از خودسوزی، از سوی عناصر مجاهدین با تلفن همراه چند خبرنگار تماس گرفته شد و سخنگوی روابط خارجی «شورای ملی مقاومت» (محمد سیدالمحدثین) هم نام شخص خودسوزی کننده را اعلام کرده است. برخی از جداشدگان سازمان در عراق (در واقع گریختگان و پناه برندگان به گروه جلال طالبانی) نیز قراین و شواهدی ارائه کرده‌اند که حاکی است: پس از دستگیری مریم رجوی و نزدیکانش در پاریس، بنا به تکلیف مسئولان و فرماندهان سازمان در «قرارگاه اشرف» در عراق ـ که تحت کنترل نیروهای نظامی آمریکا قرار دارند ـ هر عضو یا نیرو تقاضای «داوطلبانه‌»ی خودسوزی را کتباً نوشته و به دست فرماندهان خود داده است.(۵)
زمانی که این اقدام نتیجه معکوس داد و برخلاف پیش‌بینی و گمان رهبران گروه، افکار عمومی و مردم اروپا و دیگر کشورها واکنش منفی نشان دادند و موجی از انزجار و تنفر و تعجب برانگیخته شد، سازمان و رهبر آن مدعی شدند که این حرکت‌ها به صورت خودجوش و خود به خودی صورت گرفته و اعضای آنها با دستور تشکیلاتی دست به خودسوزی نزده‌اند!

به گفته دولت فرانسه در سال ۲۰۰۳، پلیس این کشور سه شنبه ۱۷ ژوئن به دفاتر مجاهدین خلق که متهم به تروریسم هستند حمله برد و ضمن دستگیری ١۶۵ نفر، ۱.۳ میلیون دلار پول نیز مصادره کرد.

بلافاصله وزارت کشور فرانسه به نقل از قاضی ضد تروریسم، ژان لویی بروگیه، در بیانیه ای گفت: “حمله، به دلیل ارتباطات جنایی، برای تدارک عملیات تروریستی و تامین هزینه فعالیت های تروریستی (توسط مجاهدین) صورت گرفته است. دفاتر این سازمان در پاریس، پایگاه های عملیاتی، تشکیلاتی و لوجستیک برای جمع آوری پول های مشکوک است.”

مجاهدین خلق در واکنش به دستگیری مریم رجوی و شماری از اعضای بلند پایه این سازمان که بر اساس مدارک مستند ناگزیر به کشف و پیگیری موارد اتهامی از جمله پول شویی و در دستور کار قرار دادن حذف فیزیکی بخشی از اعضای جداشده خود بود، بر اساس یک دستور تشکیلاتی شماری از اعضای خود در اروپا را وادار به خودسوزی نمود. هدف سازمان از این اقدام تحت فشار گذاشتن فرانسه و ناگزیر کردن به آزادی افراد دستگیر شده و مشخصا مریم رجوی بود. در پی این اقدام سازمان یافته تشکیلاتی در سراسر اروپا دهها تن از اعضای مجاهدین خلق در مقابل چشمان بهت زده شهروندان اقدام به خودسوزی نمودند.

با نگاهی به این حادثه تاریخی طرح چندین نکته ضرورت دارد.نخست اینکه استراتژی خود سوزی و به عبارتی دستور به خودسوزی از مختصات گرو ههای فرقه ای است. در گروه هایی با ویژگی فرقه فرد دچار شستشوی مغزی شده و مطیع کامل رهبر تشکیلات است. در این صورت عضو فرقه آمادگی این را دارد که در صورت دستور رهبر خود دست به خود سوزی بزند.
این اقدام که محصول تنظیم رابطه مناسبات درون تشکیلاتی و ساختاری است می تواند رویکرد به خشونت را در اشکال مختلف و از جمله خودزنی به عنوان وجهی پنهان از گرایش ایدئولوژیک به این راهکار را مورد بازنگری و نتیجه گیری تئوریک قرار بدهد. پدیده خشونت همواره در سازمان مجاهدین خلق به تناسب شرایط مورد بهره برداری قرار گرفته است.
فقط اشکال آن متفاوت بوده، اما نتایج حاصل از آن در راستای یک هدف کلان به تاثیرات مورد نظر مجاهدین خلق منجر شده است.
دوم اینکه این واقعه نشان داد که مجاهدین خلق بر خلاف ادعای خود مبنی بر ترک اقدامات تروریستی همچنان به دلیل ماهیت تروریستی آن مستعد و حاضر به تروریسم است. یکی از اتهامات مریم رجوی و همراهان دستگیر شده وی در فرانسه تدارک شرایط عملیات های تروریستی و حذف فیزیکی اعضاء جدا شده فرقه بود.
 در حقیقت مجاهدین خلق ثابت کرد که از دید این فرقه این اصل که هدف وسیله را توجیه می کند در همه جا مصداق دارد. تفاوت مکانی برای آنها معنا نداشته و در صورت لزوم در خاک اروپا نیز با تبعیت از این اصل خوفناک به تروریسم دست می زنند.
سوم اینکه پرده از وقایع تلخی از پولشویی مجاهدین خلق در کشورهای اروپایی و اخیرا آمریکا بر داشت. اعضاء مجاهدین خلق بعد از این حادثه چندین بار از جمله در سوییس، فنلاند و اخیرا آمریکا به اتهام پولشویی دستگیر شدند و دستگیر شدگان در آمریکا در دادگاه نیز محکوم شدند.
در جریان پولشویی، اعضاء مجاهدین خلق با استفاده از تصاویر تالم برانگیز کودکان و زنان نیازمند و کودکان بی سرپرست و تحت نام سازمان های بشر دوستانه اقدام به جمع آوری کمک و اعانه از سوی اشخاص حقیقی در سطح شهرها می کنند.

نکته قابل تامل اینکه هرچند تحت تبلیغات مجاهدین خلق و راه انداختن پروژه مظلوم نمایی، مریم رجوی و همراهان آزاد شدند اما هنوز پرونده اتهامات آنها باز است و در آستانه سالگرد این حادثه مهدی ابریشم چی برای چندین بار جهت بازجویی درباره اتهامات موجود در پرونده احضار شده است.

در ادامه هرچند این پرونده از سوی رسانه های مجاهدین خلق به آن پرداخته نمی شود اما یکی از شواهد و دلایل جدی است که می تواند ذهن اعضاء مجاهدین در پادگان اشرف را به سمت این سوال سوق دهد که اصل ماجرای دستگیری مریم رجوی در ۱۷ ژوئن ۲۰۰۳ چه بود( پولشویی،ترور فیزیکی جداشدگان و تدارک عملیات های تروریستی) و شاید این گونه با پی بردن به ماهیت تروریستی تشکیلات خود آنها نیز راه رهایی را برگزینند.

پی‌نویس‌ها:
۱ـ خوشحال، شانتاژ، ص ۱۰.
۲ـ همان: ۷۶ ـ‌۷۵؛ به نقل از times./۲۰۰۳/۶/۳۰ .www. New York
۳ـ همان: صص ۷۴ـ۷۳؛ با اندکی تلخیص.
۴ـ همان: ص ۵۰؛ نام این عضو سازمان منصور قدرخواه است.
۵ـ خوشحال، ویران‌سازی نیرو…: ص ۷۰.
به نقل از: سازمان مجاهدین خلق؛ پیدایی تا فرجام
مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی، ج ۳

نمیپسندم